Павукоподібні, або арахніди (Arachnida), клас типу членистоногих, який включає павуків, кліщів, скорпіонів, косариків, сольпуг та деякі дрібніші групи. Клас Павукоподібні на сьогоднішній день налічує більш ніж 35 тисяч різних видів. Мешкають в навколишньому середовищі вони практично повсюдно. Серед них є абсолютно нешкідливі для людини представники павукоподібних. Але існують і отруйні, і навіть такі, які паразитують на тілі людини, паралельно переносячи різні інфекційні захворювання.
Типовим представником класу павукоподібних є павук-хрестовик, на прикладі якого розглянемо характеристику даного класу.
Зовнішння будова. Тіло павука різко поділене на головогруди і черевце (заокруглене у самок і більш видовжене у самців). Характерною особливістю павука-хрестовика, як і інших представників класу, є те, що головогруди і черевце не розчленовані і зʼєднані вузьким коротким стебельцем. Черевце значно більше за головогруди.
Зовні тіло павука вкрите хітинізованою кутикулою, під якою знаходиться гіподерма клітинної будови, її похідні − павутинні і отруйні залози. Отруйні залози павука-хрестовика розташовані в основі верхніх щелеп.
Характерною рисою павукоподібних є наявність шести пар кінцівок. Із них дві перші пари − верхні щелепи і ногощупальця − пристосовані до захоплення і подрібнення їжі. Решта (чотири пари) виконують функції пересування − це ходильні ноги.
Під час ембріонального розвитку на черевці закладається велика кількість кінцівок, але потім вони перетворюються на павутинні бородавки, в яких знаходяться протоки павутинних залоз. Із залоз виділяється напіврідка рідина, яка твердне на повітрі, утворюючи павутинні нитки, із яких павук будує ловильну сітку. Якщо до сітки потрапляє комаха, павук кидається до неї з своєї засідки (до неї протягнута сигнальна нитка), встромляє в її тіло кігтики з отрутою і вбиває жертву.
Після цього павук обплутує комаху павутиною і на деякий час залишає її. Сік отруйних залоз не тільки вбиває комах, а й діє як травний сік. Приблизно через годину павук повертається до своєї здобичі і висмоктує з неї напіврідку, частково перетравлену їжу. Від вбитої комахи залишається тільки порожній хітиновий покрив.
Травна система. У звʼязку з цим травна система павука складно диференційована (рот, глотка, стравохід, смоктальний шлунок, кишка із сліпими виростами, слинні залози, печінка). У павука є практично всі форми травлення: поза організмом (під впливом соку отруйних залоз), порожнинне, або позаклітинне (в порожнині травного апарату під дією його травних соків), і внутрішньоклітинне (після всмоктування їжі в клітину). Павуки − ненажерливі хижаки, але можуть тривалий час голодувати.
Дихальна система. Дихальна система у павука-хрестовика представлена легеневими мішками і трахеями. Легеневі мішки і трахеї відкриваються назовні особливими отворами на боках члеників. У легеневих мішках є багато листкоподібних складок, в яких проходять кровоносні капіляри. Трахеї представляють собою систему розгалужених трубочок, які підходять безпосередньо до багатьох органів (особливо у павукоподібних, що не мають легеневих мішків), де і відбувається тканинний газообмін.
Кровоносна система. Кровоносна система складається із серця, яке знаходиться на спинній частині черевця, і судини, по якій кров рухається від серця до передньої частини тіла. Оскільки кровоносна система незамкнена, то в серце кров повертається із змішаної порожнини тіла (міксоцелю), де вона омиває легеневі мішки і трахеї, збагачуючись на кисень.
Видільна система. Видільна система павука-хрестовика складається з кількох пар трубочок (мальпігієві судини), що розташовані в порожнині тіла. Із них продукти життєдіяльності надходять у задній відділ кишки.
Нервова система. Нервова система характеризується злиттям нервових вузлів. У павуків весь нервовий ланцюг зливається в один головогрудний ганглій. Орган дотику − волоски, які вкривають кінцівки. Орган зору − чотири пари простих очей.
Розмноження. Усі павукоподібні роздільностатеві. Самка павука-хрестовика відкладає восени яйця в сплетений із шовковистої павутини кокон, який ховає в затишних місцях (під корою пеньків, під камінням і т. п.). До зими самка гине, а з яєць, що перезимували в теплому коконі, весною виходять павучки. Деякі павуки проявляють турботу про потомство: відкладаючи яйця в кокон, носять його з собою. А самка тарантула носить свою молодь на спині.
Немає коментарів:
Дописати коментар